20 Nisan 2012 Cuma

İstanbul’da “Masters of Wine” Şarap Tadımı..

Geçen hafta bir dostumun davetlisi olarak “İstanbul The Marmara Hotel”de, “Veritas Organizasyon” tarafından düzenlenen “Masters of Wine” tadımının yabancı şarap tadımı etkinliklerine katıldım.. Tadımda, yabancı tadımcılar hem Türk şaraplarını tadıp notladılar, hem de; “Bordeaux”, “Bourgogne”, “Toscana” gibi önemli şarap bölgelerinin önemli şaraplarını 20-25 kişilik küçük gruplarla değerlendirdiler..Ben ikincisini tercih ederek, bölge şaraplarının tadımına katıldım.. Öncelikle, bu tarz organizasyonların Türk şarabının gelişimi ve uluslar arası arenada tanıtımı için çok yararlı olduğunu belirtmeliyim..”Veritas”ı bu aktivite için kutluyorum.. Bu arada, “masters of wine”larla şarap üzerine kaliteli sohbetler de ettiğimi de belirtmeliyim..

Ancak, tadım konusunda ciddi eleştirilerim de var.. Ben Peter Mc Combie ile “Bordeaux”, Sarah Abott ile “Burgundy”, Tim Atkin ile “Syrah” ve Christy Canterbury ile “Supertuscans” tadımlarına katıldım.. “Bordeaux” tadımı içlerinde en başarılı olanıydı..Mc Combie, mutevazı bir kişilik..Tadımı da oldukça iyi yönetti.. “Chateau Haut Brion 1989”, “Chateau Lafite Rostchild 1996”, “Chateau Margaux 1990”, “Chateau Mouton Rostschild 1986” ve “Chateau Latour 1996” gibi çok önemli, Parker’ın “Wine Advocate” dergisinde 100 puanla notlanan şarapları tattık.. Ben “Bordeaux” daha önce de tadım çok beğendiğim “1990 Margaux” ve “1996 Latour”dan etkilendim..

Ancak, şarapların önemli kısmının ABD’den geldiğini ve Okyanus yolu yaptığını da gördüm.. Maalesef bu büyük şarapları doğru korumak esas.. Burada hata olmaz.. Daha da önemlisi, şarapların ikinci bir yedeği yoktu..Hatalı çıkmasın diye dua ettik.. Nitekim, Syrah tadımındaki Kaliforniya’nın önemli şaraplarından “2002 Sine Qua Non” bouchoné (mantar kokusu) çıktı.. Daha kötüsü, tanınmış bir “master of wine” olan Tim Atkin’in şarabın hatalı olduğunu uyarmama ve bunu kendisinin de kabul etmesine karşın, tadımı sürdürmesiydi.. Anlamak olası değil.. Mantar problemi olan şarap, dünyanın hiçbir yerinde tadılmaz…Acaba yabancılar Türkiye’ye gelince bizim memleketin “idare et abi” havasına mı kaplıyorlar ? Benzer bir olayı Okyanus yolu nedeniyle yorulmuş şarapları tadarken Canterbury ile yaşadık.. İki önemli “Supertuscan” hatalı değildi ama, yol yorgunuydu.. Bir diğer itirazım da, Burgundy tadımında son gününde serinin en önemli parçası olan “2003 Echezaux”nun çıkartılıp, yerine “La Tache 2007”nin alınmasıydı.. “La Tache”da iyi ama, diğeri daha üst düzey bir şarap.. Son dakika değişikliği hoş değil..

Anlıyorum, şaraplar pahalı örnekler.. Ancak, talep edilen katılım paraları da azımsanmayacak düzeyde..Dolayısıyla, böyle bir organizasyon yapıyorsanız bu tip detayları kaçırmamalısınız..Yine de, daha çok iç pazara yönelik olsa da, Türk şaraplarının iyi bir tanıtımı yapılmış oldu..

Cer Modern-Divan’da Kuzu İncik Keyfi..

Ankara’da “Cer Modern” giderek sanat meraklılarının gözde mekanlarından biri haline geliyor.. Önemli sergilere ev sahipliği yapmasının yanı sıra “Divan” grubunun restoran açmasıyla Ankaralıları sanat aktivitesi yanında öğle yemeklerine de davet ediyor.. Ben de bu hafta bir arkadaşımla “Divan”da yemek yemeye ve restoranın övgüyü hak edip etmediğini görmeye gittim. Tunalı Divan’dan tanıdığım Yiyecek-içecek Müdürü arkadaşım Zafer Dul bizi karşıladı..Restoranın açıldığı andan itibaren Ankaralı’ların ilgisini çektiğini ve “Divan” kalitesini buraya yansıttıklarını belirtti.. Hafta içi olmasına karşın, oldukça kalabalıktı.. Pizza, Spagetti, Et yemekleri ve salatalardan oluşan, oldukça geniş bir alternatif sunuyor.. Mönü’de farklı yemekler arasında “Kuzu İncik” hemen gözüme çarptı ve denemeye karar verdim.. Malum, kuzunun mevsimi geldi.. Doğrusu yanılmamışım.. Yakınlarda tattığım en lezzetli örneklerden biriydi..Yanına, yerli bir Shiraz denedim… Shiraz’ın baharatlı yapısı kuzu ile oldukça iyi uyum sağlıyor. Ancak, önceki denemelerimden biliyorum Kalecik karası ile de kuzunun genel uyumu çok iyi..Mutlaka denemelisiniz..Servis, temizlik, hizmet elemanlarının yaklaşımı ve mekanın ferahlığı “Divan”ın kalite standartlarını yansıtıyor..Ancak, şarap mönüsü henüz yeterli değil ..Mutlaka zenginleştirilmeli..Ben de, bazı önerilerde bulunacağım.. Ancak, sadece öğle yemekleri yenilen bir mekan olduğu düşünülürse çok da yüklenmemek gerek..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder